Firma Molydal powstała w 1958 roku, bazując na amerykańskich osiągnięciach naukowych z czasów II Wojny Światowej. Koncepcja zastosowania odkryć z tego okresu dla potrzeb przemysłu pozwoliła tej małej, rodzinnej firmie na efektywny rozwój i otworzenie zupełnie nowej ścieżki dla światowego rynku smarowniczego, poprzez rozpoczęcie stosowania związku chemicznego o nazwie molibdenit (nazwa właściwa – sproszkowany dwusiarczek molibdenu).
Molydal szybko zaczął wieźć prym w swojej branży, przecierając szlaki pozostałym przedsiębiorstwom, przy czym nigdy nie oddał im palmy pierwszeństwa. Obecnie firma ta jest jednym z bezwzględnych liderów w zakresie szeroko zakrojonego asortymentu rozmaitych substancji i środków stosowanych w obrębie chemii przemysłowej. Opracowuje oleje oraz smary na bazie własnych receptur, a także realizuje zlecenia na preparaty produkowane specjalnie na życzenie i zgodnie z przedstawionymi potrzebami swoich klientów. Dodatkowo, na przestrzeni ostatnich kilku lat, firma Molydal działa na rzecz rozwoju smarów opartych na surowcach odnawialnych, takich jak estry roślinne.
Jeśli chodzi o nasz kraj, przedstawicielem firmy jest spółka jawna BGM Molydal, której zadaniem jest obsługa klientów w ramach całego obszaru Polski. Spółka ta posiada szeroko rozwiniętą infrastrukturę biurowo-magazynową, a jej personel aktywnie działa zarówno w obrębie właściwej logistyki dostaw oraz wysyłek, jak również w ramach odszukiwania właściwych rozwiązań na pojawiające się problemy natury technicznej.
Polskie przedstawicielstwo Molydal zaopatruje – pośrednio lub bezpośrednio – przedsiębiorców przemysłowych z niemal każdej branży. Wśród obsługiwanych przez nich gałęzi rynku wyszczególnić można przede wszystkim:
Spośród flagowych produktów tej firmy warto z kolei wymienić przede wszystkim ich smary oraz pasty. Dobrym przykładem pierwszego z tych wyrobów jest biała pasta ceramiczna Molydal NB 1200, która dzięki swoim unikalnym właściwościom jest niezwykle popularna wszędzie tam, gdzie preparat zostaje narażony na wibracje, duże obciążenia (zarówno naciskowe, jak i udarowe) oraz silnie agresywne otoczenie pracy. Za jej pośrednictwem dokonuje się np. izolacji połączeń gwintowych czy też smarowania dławików, armatur, złącz wykonanych ze stali oraz elementów form wtryskowych. Molydal NB 1200 świetnie nadaje się do wykorzystywania również w ramach konstrukcji wykonanych z kwasoodpornej stali.
Jeśli chodzi natomiast o smary, dobrym przykładem produktu tego typu, cechującego się wysokiej jakości właściwościami, jest Molydal 3790. Ów smar posiada duży współczynnik przyczepności, mocno zwartą, ciągnącą się konsystencję, dużą wytrzymałość na czynniki mechaniczne, a ponadto jest całkowicie odporny na działanie solanki, mgły solnej oraz wody – niezależnie od jej stanu skupienia czy temperatury. Molydal 3790 jest jednym z najskuteczniejszych na rynku smarów, wykorzystywanych w ramach środowisk o bardzo trudnych warunkach pracy.